Випробування драбин та стрем'янок. Як перевіряються стрем'янки?

27.11.2019

Робота на драбинах/стрем'янках пов'язана з певним ризиком. Тому закономірно постає питання: як перевіряються драбини і стрем'янки в Україні та чи перевіряються вони взагалі? Від цього багато в чому залежить безпека персоналу, який використовує висотне обладнання.

Про випробування, які пройшла конкретна модель драбин, зазначено в сертифікаті якості.

Наприклад, якщо виробник заявляє, що драбина сертифікована за стандартом EN 131, це означає, що сходи даної моделі були піддані випробуванням механічних характеристик і благополучно пройшли тестування. Такі драбини можна вважати безпечними і сміливо брати їх для використання. Випробування на відповідність стандартам проводить технічний інститут TUV, якому цілком довіряють багато європейських і світових компаній.

Як випробовуються на міцність драбини по EN 131?

Сходинка драбини, що знаходиться найближче до центру, випробовується навантаженням 275 кг (для професійних драбин) або 229 кг (для побутових драбин). Навантаження встановлюється на відстані 50 мм від боковини. Кут встановлення 65 градусів, тому навантаження має максимальний ефект. Якщо драбина не пошкоджена і її функції збережені, випробування пройдено.

Як випробовуються стрем'янки на міцність по EN 131?

Під правою задньою боковиною розташовують килимок висотою 20 мм для імітації ударів. Потім прикладають змінне навантаження 153 кг до верхнього майданчика і до середньої сходинки. Драбина для професійного використання проходить циклічне випробування 50 тис. циклів, драбина для побутового застосування - 10 тис. циклів. Якщо немає пошкоджень несучих частин, тест пройдено.

Як випробовують стрем'янки на кручення по EN 131?

Боковина стрем'янки фіксується за допомогою хомута. Верхня сходинка стрем'янки навантажується зусиллям 75 кг. Слідом за цим на провіднику на відстані 50 см від центральної осі сторона витягується з навантаженням 14 кг. Якщо сходинка стрем'янки була зміщена максимум на 25 мм від початкової позиції, тест пройдено.

Випробування драбин на кручення по EN 131.

Провідник навантажується в середині на 50 кг і звільняється через 30 сек, це буде початкове значення. Потім в центрі навантажується боковина вагою 65 кг і вимірюється деформація обох боковин щодо початкового значення. Якщо різниця між деформацією двох боковин менше 0,07 від ширини драбини, тест пройдено.

Якщо Ви бачите на драбині значок EN 131, це означає, що виробник проводив випробування даної моделі сходів і підтвердив їх надійність і якість. Такі висотні конструкції, безумовно, заслуговують довіри.

Вищеописані випробування проводять виробники драбин, щоб отримати знак сертифікації «відповідає стандартам EN 131».

А як проводиться випробування драбин і стрем'янок в Україні?

Згідно НПАОП 0.00-1.71-13. Правила безпечної роботи з інструментом і пристосуваннями, драбини і стрем'янки після виробництва, капремонту і регулярно при експлуатації слід випробовувати статичним навантаженням - металеві драбини раз на рік, драбини з дерева - раз на півроку.

При випробуваннях 1-секційні та 2-секційні металеві та дерев'яні драбини повинні стояти на твердій підлозі і бути притуленими до вертикальної поверхні під кутом 60° до горизонтальної площини; трисекційні драбини слід повністю розсунути.

Перевірка на міцність драбин і стрем'янок здійснюється підвішуванням вантажу до сходинок і боковин протягом 2 хвилин. До середини незміцненого щабля нижньої секції розсувної драбини навішується вантаж 200 кгс. До кожної боковини посередині прикладається вантаж 100 кгс. Всі секції слід випробовувати по черзі. Після зняття вантажу до обох боковин в середній частині середнього коліна підвішується вантаж 200 кгс (можна підвісити вантаж до середньої сходинки). Не повинно бути довільного складання драбини при проведенні випробувань. Тестування вважається успішно пройденим, якщо секції драбини вільно опускаються та піднімаються.

Випробування приставних драбин проводиться підвішуванням вантажу 120 кгс до незміцненої поперечки або сходинки в середній частині секції. Після видалення вантажу на сходинках або в місцях з'єднання сходинок з боковинами не повинно бути пошкоджень.

Випробування стрем'янок по ДСТУ (НПАОП 0.00-1.71-13.)

Стрем'янка розташовується на рівному майданчику, до незміцненого середнього щабля навішується вантаж 120 кгс. Якщо стрем'янка 2-стороння, послідовно випробовують спочатку сходинку з одного боку, потім з іншого. Якщо драбина одностороння (задня секція використовується тільки для упора, а не для підйому), то задню секцію випробовують вантажем 100 кгс, підвішеним до кожної боковини посередині.

Все боковини приставних драбин повинні бути випробувані вантажем 100 кгс, прикладеним посередині.

Після проведення випробувань не повинніо бути виявлено тріщин, деформацій або інших пошкоджень.

Зберігати драбини і стрем'янки слід в несирих, сухих приміщеннях, там, де немає можливості випадково пошкодити висотну конструкцію.

Кожну драбину або стрем'янку перед експлуатацією необхідно оглядати. Робити це повинен виконавець робіт, без запису в журнал результатів огляду. Контролювати стан висотного обладнання доручають інженерно-технічному працівникові.

Таким чином, купуючи сертифіковану драбину зі знаком якості, Ви отримуєте продукт, який гарантовано пройшов випробування механічних характеристик. Вибираючи сходи без сертифіката, без наклейок зі знаком якості, Ви покладаєтеся тільки на сумління виробника. Не ризикуйте своєю безпекою, купуйте драбини, які відповідають стандартам. На нашому сайті Ви знайдете тільки надійні драбини та стрем'янки від виробників, які виробляють свою продукцію за світовими стандартами якості.

Коментарі

лЮБОВІ - "НА УКРАІНЄ" - НІГДЄ!!! :(

Марина, в замен НПАОП 0.00-1.30-01 приняли НПАОП 0.00-1.71-13

Доброго дня!
Скажіть будь ласка, якщо втратив чинність, НПАОП 0.00-1.30-01 то на що можна схилятися?
Якась заміна цбого документа повинна бути. Нажаль не можу найти.
Підскадіть будь ласка.

Любовь, рекомендую Вам обратиться за испытанием в компанию АСАП-ТЕК, они находятся в Киеве но проводят испытание по всей Украине. Мы у них постоянно заказываем испытание средств защиты, очень качественно выполняют свою работу.

НПАОП0.00-1.30-01, на який посилаються в тексті, втратив чинність

ДОБРЫЙ ДЕНЬ! ПОДСКАЖИТЕ КАКИЕ ФИРМЫ В УКРАИНЕ ПРОВОДЯТ ИСПЫТАНИЯ ЛЕСТНИЦ

Написати відгук