Заземлення будівельних риштувань

15.11.2019

На будмайданчику практично завжди задіяні висотні конструкції - металеві будівельні риштування. Такі споруди виготовлені зі сталі, яка, як відомо, проводить електричний струм. Робота на будівельних риштуваннях може супроводжуватися загрозою ураження електричним струмом. Небезпека ураження електричним струмом може виникати через пошкодження струмопідвідного обладнання - подовжувачів, які в народі прозвали переносками (хоча переносками, за визначенням, є довгий електричний провід з лампочкою або патроном на кінці), які кілометрами зміяться по риштуваннях. Також є небезпека ураження блискавкою (електричний розряд) під час грози.

Будівельні риштування зі сталі (рамні, клино-хомутовіригельні й інші), що експлуатуються під відкритим небом, в обов'язковому порядку повинні бути заземлені! Забезпечення безпеки працівників - це найперше завдання роботодавця!

Як заземлити будівельні риштування?

Захист від блискавок слід реалізовувати із застосуванням блискавковідводів, які включають в себе:

  • заземлювач,
  • струмовідвід,
  • блискавкоприймач.

Слід встановити кілька блискавковідводів, на відстані один від одного 20 м, не більше. Максимальний опір заземлення не повинен перевищувати 15 Ом. Конструкція блискавковідводів може бути пасивною (часто застосовується) або активною.

Пасивна система захисту включає в себе блискавкоприймач у вигляді труби довжиною 3-4 м, діаметром близько 60 мм. Нижній кінець такої труби сплющується і приварюється до стійки. Стійки з блискавкоприймачами повинні розташовуватися через кожні 15-20 м.

Заземлювачем часто слугує залізобетонний фундамент будівлі, що будується, або закопаний в землю металевий резервуар, або спеціально забиті в землю труби такого діаметру і довжини, щоб опір заземлення був < (менше) 15 Ом.

За принципом заземлення будівельних риштувань забезпечені захистом від блискавки такі великі об'єкти, як Ейфелева вежа, бурові вишки й інші металеві вежі.

Яка техніка безпеки на будівельних риштуваннях?

Якщо Ви професійно цікавитесь будівельними риштуваннями, радимо подивитися відео "Монтаж рамних риштувань":

Може статися так, що риштування необхідно встановити біля ЛЕП. В цьому випадку, якщо відстань між ними менше, ніж 5 м, лінія електропередач повинна бути облицьована в дерев'яний короб або відключена на період використання риштувань.

Отже, заземлення будівельних риштувань - вимоги до виконання:

  • металеві риштування повинні заземлюватися,
  • сталеві риштування під відкритим небом оснащують блискавковідводами,
  • блискавковідводи включають в себе блискавкоприймач, токовідвід, заземлювач,
  • сталева смуга, зроблена з труби блискавкоприймача, закріплюється зварюванням до стійок риштувань,
  • блискавкоприймачі зводяться після установки стійок 4-го ярусу (висота 8 м) і в міру нарощування ярусів переставляються на верхні поверхи кожен раз, шляхом щільного закріплення до стійок,
  • відстань від одного блискавкоприймача до наступного має бути менш ніж 20 м,
  • опір заземлення повинен бути менше 15 Ом.

Дотримання правил техніки безпеки, в тому числі, заземлення риштувань, збереже здоров'я та життя працівників на будівельному об'єкті, а також дозволить спокійно спати роботодавцям. Також для тих, хто ще знаходиться на етапі вибору обладнання для будмайданчика, рекомендуємо прочитати статтю «Будівельні риштування. Рекомендації по вибору.»

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук